Хтео бих, за почетак, да похвалим пример Министарства унутрашњих послова које је дало доста исцрпан и коректан одговор на питање о визном режиму са Ираном.
Наравно, министарство је у свом одговору помало опрало руке, али су вероватно у праву рекавши да се одлука о увођењу и укидању визног режима генерално налази у рукама Министарства спољних послова, као и да приближавање и прилагођавање Европској унији диктира, између осталог, и визну политику према трећим земљама(...)
Ово је пример релативно позитивне праксе давања одговора народним посланицима, који нису чисто рутински. Нажалост, постоје институције и министарства која одговарају знатно слабије или уопште не одговарају, чак ни када су питања врло прецизно, добронамерно и државотворно формулисана.
Зашто Вучић практично игнорише процес формирања „Војске Косова“ иако је то важан корак ка интеграцији ове оружане формације у НАТО структуре?
Моје данашње питање иде на више адреса – председнику Владе и председнику Републике, Министарству одбране и Канцеларији за Косово и Метохију, ако тако нешто још увек постоји – и тиче се формирања „Косовских оружаних снага“.
У нашој јавности је, у мору ових више или мање бесмислених афера које се тенденциозно покрећу ради замагљивања суштине и стварних проблема, недопустиво тихо, мирно и готово незапажено прошла вест да се тзв. „Косовске безбедносне снаге“ (КВС) трансформишу у „Војску Косова“, односно „Оружане снаге Косова“.
Подсећам да је у време када је требало наше сународнике на Косову и Метохији и натерати или навести да изађу на парламентарне изборе такозване „Републике Косово“, један од главних аргумената власти било то да ће се Срби онда у тим „косовским институцијама“ и „косовском парламенту“ борити против формирања „Војске Косова“, тако што ће „спречити“, „ставити вето“, „неће дозволити“…
Некоме, можда, наизглед, то делује као само ствар назива, као да, отприлике, није ни важно како ће те снаге да се зову. Али, није баш тако. Ствар је стратешки битна и политички релевантна и, наравно, безбедносно осетљива. Зато питам и Министарство одбране, као и председника и премијера Србије, шта се конкретно предузело (дакле, не у виду изјава за медије којих, узгред речено, такође није било баш нешто много) поводом овог догађаја? Да ли су, и коме, упућени демарши, те да ли су и које су друге мере предузете?
Подсећам да је у време када је требало наше сународнике на Косову и Метохији и натерати или навести да изађу на парламентарне изборе такозване „Републике Косово“, један од главних аргумената власти било то да ће се Срби онда у тим „косовским институцијама“ и „косовском парламенту“ борити против формирања „Војске Косова“, тако што ће „спречити“, „ставити вето“, „неће дозволити“… Све смо то слушали и од господина Ђурића и од председника Вучића и од бројних других српских званичника. А сада, када се то догодило, када је процес трансформације КБС у „Војску Косова“ кренуо, одједном је завладао мук.
Иначе код нас власт реагује на све и свашта. Свака изјава неког опозиционара или новинара, добија жесток и опширан одговор од стране највиших представника режима и режимских медија. А овако нешто, о чему се говори у свету, о чему НАТО заузима став, и битни међународни фактори се о томе изјашњавају – о томе наша државна политика практично ћути.
Сматрам да, пре свега, у том светлу и треба посматрати промену и трансформацију „Косовских безбедносних снага“ у „Косовске оружане снаге“, односно као припрему за улазак у НАТО те будуће „косовске војске“
Неко ће можда рећи: „Па, какве везе има како се зову, то су једне те исте снаге?“ Међутим, врло је битно и од ширег значаја. Пошто у перспективи и у светлу евентуалне интеграције у међународне војне структуре, односно у НАТО, у ову алијансу не могу да се интегришу разне полузваничне полиције, милиције и сличне формације, док „оружане снаге“ могу. Сматрам да, пре свега, у том светлу и треба посматрати промену и трансформацију „Косовских безбедносних снага“ у „Косовске оружане снаге“, односно као припрему за улазак у НАТО те будуће „косовске војске“.
На крају крајева,и велики пријатељ нашег председника Еди Рама испратио је и поздравио ову трансформацију рекавши: „Благословена била новорођена војска Републике Косово“. Па, ако се већ на ову тему тако егзалтирано обратио председник Албаније, можда је могао мало озбиљније и мало жешће да се огласи и председник Србије.
Хвала.
(НСПМ)
: Ђорђе Вукадиновић: Зашто Вучић практично игнорише процес формирања „Војске Косова“ иако је то важан корак ка интеграцији ове оружане формације у НАТО структуре? Хтео бих, за почетак, да похвалим пример Министарства унутрашњих послова које је дало доста исцрпан и коректан одговор на питање о визном режиму са Ираном. Наравно, министарство је у свом одговору помало опрало руке, |
from Милан «Паланка на вези» Милошевић - Google+ Posts
via IFTTT Видети заједницу Вести - News - Новости
Нема коментара:
Постави коментар