субота, 28. мај 2016.

ПРОЦУРЕЛИ РАЗГОВОРИ: ЦИА "ПАТКА РЕВОЛУЦИЈОМ" СРУШИЛА БРАЗИЛСКУ ПРЕДСЕДНИЦУ

ПРОЦУРЕЛИ РАЗГОВОРИ: ЦИА "ПАТКА РЕВОЛУЦИЈОМ" СРУШИЛА БРАЗИЛСКУ ПРЕДСЕДНИЦУ
петак, 27 мај 2016 16:39
Двојица другара, која су под истрагом за нелегално богаћење и примање мита, ћаскали су о збацивању председнице као да причају о смењивању капитена трећеразредног фудбалског клуба

Тек је прошло десет дана откако је нови председник Бразила напречац оформио нову владу, обећао нови курс, ближе везе са Вашингтоном, мање порезе и додатне повољности за крупне капиталисте, а већ је један од њему најближих министара у искључиво мушком кабинету морао да поднесе оставку. Онако како је и предвидела збачена председница Дилма Русеф, испоставило се да је неколико недеља пре него што је Конгрес гласао за опозив председнице, сценарио њеног удаљавања са челног места био разрађиван преко телефона. Захваљујући транскрипту разговора, објављеном у листу „Фоља да Сао Пауло” (додуше са закашњењем), на видело је изашло да је будући министар Ромеро Јука са својим ортаком, једним бившим директором, разматрао план како да се спречи даља истрага око огромне корупционашке афере која већ две године дрма „Петробрас”, највеће јавно предузеће у Бразилу. Једини начин да се спасемо, рекао је Јука, јесте да сменимо Дилму. Са овим предлогом потпуно се сложио његов саговорник. Најлакше ће бити да Мишела Темера поставимо на њено место, додао је тада Јука, помињући донедавног потпредседника Дилме Русеф, лидера партије десног центра који је од пре десет дана дошао на чело највеће и економски најјаче латиноамеричке државе. Двојица другара, обојица под истрагом за нелегално богаћење и примање мита у афери „Петробрас”, ћаскали су о збацивању Дилме Русеф као да причају о потреби да се смени капитен неког трећеразредног фудбалског клуба. Директор је Јуки пренео мишљење неког од судија из Врховног суда Бразила. Тај судија је наводно рекао да све може брзо да се среди само ако се Дилма уклони са председничког места.
Тако је и било. Гласањем у Конгресу па потом у Сенату већина је била за суспензију председнице за коју је само годину и по дана пре тога гласало 54 милиона Бразилаца. И пре него што је званично суспендована (на шест месеци), док се сенат не припреми за њено саслушање, њен заменик Мишел Темер снимио је, опет преко телефона, свој инаугурациони председнички говор и притиском на погрешно дугме послао га у етар. Месец и по дана пре тога – када се већ захуктала кампања да се Дилма Русеф опозове и да се тако од судског гоњења спасе малтене цела политичка елита Бразила – Темер је са својом странком десног центра изашао из коалиције са левичарском Радничком партијом. Русефова га је већ тада назвала вођом завереника. Каснији догађаји су то потврђивали, али није било чврстог доказа. Они излазе на видело тек сада, када је нацији нанета огромна политичка штета од чијих последица тешко да ће моћи да се опорави у догледно време. Пре неколико дана, одмах пошто је створена нова, чисто мушка влада, преко „Викиликса” је процурило да је садашњи председник Бразила Мишел Темер давнашњи сарадник ЦИА и да је са америчким конзулима у Бразилији одавно смишљао начин да се са власти збаци владајућа левичарска Радничка партија, јер сувише пара одлази на сиромашне, док се профити богатих смањују. У време Дилме Русеф и њеног претходника Луле да Силве 30 милиона људи је државним подстицајима извучено из екстремног сиромаштва и постало део растуће средње класе.
Једини начин да „зауставимо крвављење” јесте опозив Дилме, инсистирао је нови министар за планирање Јука, који је јуче био приморан да поднесе оставку. Бразилски медији сада откривају оно што су страни дописници од почетка тврдили: да је још најмање седам министара у новој влади под озбиљном истрагом за корупцију и мито и да је „крвављење нове владе” тек почело. Уколико дође до de facto председника Темера, бившег сарадника ЦИА, тешко да ће Вашингтон моћи да га спасе. Истовремено, новопостављени бразилски министар спољних послова отпутовао је у Буенос Ајрес и тамо, где је на чело државе изабран проамерички председник Маурисио Макри, договорио да ће се две највеће земље јужног рога јужноамеричког континента удаљити од досадашњих савезништва са латиноамеричким левичарским владама и приближити Вашингтону.
Крах нове владе и председника најављују и Бразилци који су кренули у масовне протесте против Мишела Темера. Јасно је да само два месеца пред почетак прве олимпијаде која се одржава на јужноамеричком континенту Дилма Русеф неће имати прилику да упали олимпијску бакљу која сада обилази земљу уз велике протесте. Али је свима нејасно ко ће водити латиноамеричког гиганта који је последњих дванаест година откако је на власти Радничка партија постао једна од најутицајнијих држава света.

Извор Политика, 27. мај 2016.

ПРОЦУРЕЛИ РАЗГОВОРИ: ЦИА "ПАТКА РЕВОЛУЦИЈОМ" СРУШИЛА БРАЗИЛСКУ ПРЕДСЕДНИЦУ


from Милан «Паланка на вези» Милошевић - Google+ Posts
via IFTTT Видети заједницу Вести - News - Новости

Нема коментара:

Постави коментар