1. БУНТОВНИК
– ТИПИЧНИ КОМЕНТАРИ:
„То је глупо.“
„Ово је тотално губљење времена.“
„Имам многе важније ствари да радим.“
„Нећу то урадити само зато што то очекујеш од мене.“
Овај ученик не види смисао и значај школских активности и задатака. Он одбија да види било какву везу између школе и „реалног света“. За њих је уобичајен „не треба ми“ став. Ови ученици могу имати нереалну визију будућности, поготову када је у питању каријера. Они могу сањати (маштати) о гламурозном послу, сматрајући да школско учење није потребно за успех у жељеном послу.
2. КОНФОРМИСТА
– ТИПИЧНИ КОМЕНТАРИ:
„Не желим да испаднем глуп.“
„Сви моји пријатељи су урадили исто на тесту.“
„Ако завршим раније, то значи да ћу морати још додатно да радим.“
„Ја једноставно не желим да радим тако напорно.“
Овај ученик сматра да бити успешан у школи није вредно труда. Он сматра да онај који први заврши и добро уради, добија још више обавеза као награду за свој напор и залагање. Он је открио да када ради споро и добро (али не најбоље) избегава додатне задатке од наставника. Неки ученици бирају да раде мање него што могу услед притиска вршњачке групе: покушавају да сакрију своје способности, јер се боје да не буду означени пре као „паметни“ него као „занимљиви“. Девојчице које припадају овом типу верују да треба да бирају између „бити паметна“ и „бити популарна“ посебно међу дечацима. Овим ученицима погодује када одрасли не очекују превише од њих. Теже осредњости, живећи у лажи да би се заштитили од вршњачке одбачености и захтева одраслих.
3. УЧЕНИК ПОД СТРЕСОМ
– ТИПИЧНИ КОМЕНТАРИ:
„Могао сам да урадим и боље да сам имао више времена.“
„Шта ако то не могу да урадим?“
„Ово није довољно добро.“
Самопоштовање овог ученика високо је зависно од његовог ранијег успеха. Када је први и најбољи одлично се осећа, када није на врху критикује себе са „сигурно је требало…“. Током времена перфекционизам кочи успех. Ученик престаје да се труди да буде успешан, у страху да не направи грешку. Не ризикује, увек бира активности за које се чини да има велике шансе да буду успешне, радије него што прихвата изазов. Одбацује позитивне коментаре других, сматрајући да њихови стандарди „нису високи“ као његови. Ако нешто изгледа тешко, овај ученик одустаје пре него што проба. Мање је успешан у школи, јер троши пуно времена на ревизију свога рада. Може се десити да одлучи да не преда урађен домаћи задатак, јер сматра да „није довољно добар“. Он не награђује побољшање. Једино је важно бити број 1.
4. УЧЕНИК КОЈИ СЕ ОПИРЕ
– ТИПИЧНИ КОМЕНТАРИ:
„Не разумем.“
„То је претешко за мене.“
„Не разумем шта наставник жели од мене.“
„То је превише посла за мене; никада га нећу завршити на време.“
„Трудим се да будем паметан.“
У питању је ученик који може бити паметно дете које се провлачи кроз основну школу без претераног залагања у учењу. Будући да никада није научио како да учи, слабији успех може приписати недостатку интелигенције. У суштини, то је ученик који не зна да учи, да организује своје време и задатке и свој школски рад код куће.
5. ЖРТВА
– ТИПИЧНИ КОМЕНТАРИ:
„Наставник ме не воли.“
„Нисам могао да нађем књигу коју сте тражили да прочитам.“
Реч је о ученику који не прихвата личну одговорност за свој успех у школи. Он користи све могуће изговоре да не испуни своје школске обавезе. То може бити особа којој је дато превише слободе у детињству. Она је успешна у манипулисању одраслима, посебно оним одраслима који јој могу бити од користи у школском раду.
6. РАСТРЗАНИ УЧЕНИК
– ТИПИЧНИ КОМЕНТАРИ:
„Нисам учио, ово је био викенд који сам провео са татом.“
„Нисам стигао да урадим домаћи, имао сам друге обавезе код куће.“
У питању је ученик са персоналним проблемима који значајно утичу на његово школско постигнуће. Фактори који утичу на фокусирање на учење могу бити промена школе, рођење брата или сестре, развод родитеља, промена животне ситуације. Ови ученици испољавају анксиозност и најчешће због обавеза према породици немају довољно времена за извршавање школских обавеза код куће.
7. УЧЕНИК КОЈИ СЕ ДОСАЂУЈЕ У ШКОЛИ
– ТИПИЧНИ КОМЕНТАРИ:
„Ово сам учио целе прошле године.“
„Када могу да учим оно што желим да учим?“
„Уморан сам од истих ствари сваки дан.“
Најчешће је у питању ученик који има истинску потребу за изазовнијим активностима и наставом која захтева више способности и додатне вештине. Ови ученици могу годинама у школи чекати да се курикулум поклопи са њиховим образовним потребама. До тада већ имају слабо развијене радне навике. Неки други ученици се досађују, јер имају страх од неуспеха. Најчешће процењују да је школски рад превише тежак и труде се да остану искључени из активности. Није неуобичајено да сматрају да је боље бити неуспешан зато што ниси учио него неуспешан када си већ учио.
8. СПОКОЈАН УЧЕНИК – ЗАДОВОЉАН СВОЈИМ РЕЗУЛТАТИМА
– ТИПИЧНИ КОМЕНТАРИ:
„Радим онолико добро колико то желим.“
„Ја сам задовољан, не разумем зашто ме притискаш да будем бољи.“
„То је важно за тебе, мени није важно.“
„Наравно, могу да будем бољи.“
Најчешће су у питању ученици који су задовољни сопственим резултатима у школи, ученици који сматрају да немају никаквих школских проблема. То је у реду, када су очекивања одраслих (наставника и родитеља) у складу са учениковим постигнућем, али проблем настаје када се зна да ови ученици, на основу способности могу боље и више.
9. ЈЕДНОСТРАНО УСПЕШАН УЧЕНИК
– ТИПИЧНИ КОМЕНТАРИ:
„Тај предмет ми није важан.“
„Једино ми се допадају часови историје.“
„Једноставно нисам мотивисан да учим тај предмет.“
Овај ученик бира да буде успешан у једном или два предмета и у њих улаже пажњу и енергију, док у већини других предмета остварује неуспех. Најчешће је ригидан у свом мишљењу и акцијама и углавном се фокусира на једну област, пропуштајући да открије или развије потенцијале које има и упркос настојањима наставника да га активира, овом ученику је тешко да се преусмери на нешто што га не интересује.
Извор: osbradicevicpancevo.znanje
Типови неуспешних ученика - Зелена учионица 1. БУНТОВНИК – ТИПИЧНИ КОМЕНТАРИ: „То је глупо.“ „Ово је тотално губљење времена.“ „Имам многе важније ствари да радим.“ „Нећу то урадити само зато што то очекујеш од мене.“ |
from Милан «Паланка на вези» Милошевић - Google+ Posts
via IFTTT Видети заједницу Вести - News - Новости
Нема коментара:
Постави коментар