РАСТЕРЕЋЕЊЕ НА УШТРБ ЗНАЊА Укида се други страни језик у школама?
На захтев Срђана Вербића, министра просвете у техничкој влади, основци би већ од 1. септембра могли да имају мање часова у распореду.
И родитељи и наставници се слажу да су ђаци преоптерећни, међутим, проблем је што би према предлогу Завода за унапређење образовања ученици остали без другог страног језика.
Наиме, постоје два предлога за растерећење ученика.
Према једном, други страни језик не би био обавезан, док би према другом био обавезан у петом и шестом разреду, а у седмом и осмом би имао статус изборног предмета.
Према речима, Тање Зеленовић, професорке енглеског језика, овакав однос према учењу језика супротан је принципима језичког образовања у остатку Европе, где је већ 15 година циљ да сваки грађанин, поред матерњег, може да користи бар још два страна језика.
- Поред смањивања броја недељних часова, то би још конкретно значило да оцена из овог предмета не улази у просечну оцену током школовања, да се он можда уопште не оцењује, те да се часови за овај предмет не уносе у обавезни распоред часова већ се држе као шести или седми или где већ постоји рупа у распореду. Главно је питање откуд сада ођедном потреба да се управо то мења, кад је вишејезичност у свим друштвима приоритет - каже Зеленовићева.
from Форум средњих стручних школа Београд - Почетна http://ift.tt/1qRqXYh
via IFTTT
Нема коментара:
Постави коментар